Dbałość o środowisko i niższe rachunki w jednym? Oszczędzanie energii jest banalnie proste, a w dodatku może przynieść naprawdę wymierne efekty!
Oszczędzanie energii elektrycznej
Pierwszym krokiem do oszczędzania energii jest wybór odpowiedniej taryfy. Jeśli jest to taryfa jednostrefowa, należności naliczane są całodobowo; obowiązuje również jednolita stawka za 1 kWh. Taryfa dwustrefowa, a więc dzienno-nocna, obliguje do płacenia więcej w określonych godzinach, w pozostałych zaś o ok. 50% mniej.
Taryfę jednostrefową (G11) najlepiej wybrać w momencie, gdy w domu nie zostało zainstalowane ogrzewanie elektryczne, a najwięcej energii zużywamy w dzień. Wybór tej najpopularniejszej i standardowej taryfy oznacza, że stała stawka za 1 kWh naliczana jest przez całą dobę. Taryfa G12, a więc taryfa dwustrefowa, powinna zostać wybrana, jeśli mieszkanie ogrzewane jest za pomocą energii elektrycznej i w przypadku posiadania pojemnościowego ogrzewacza wody (bojlera).
Istnieją również taryfy z tzw. licznikiem przedpłatowym. W ich przypadku ceny energii są nieco niższe, niż u standardowych taryf, jednak pieniądze należy uiścić z góry. Taryfy z licznikiem przedpłatowym zakładają zakup określonej liczby kilowatogodzin (kWh) i korzystanie z nich do momentu, aż się nie wyczerpią. Kupna kilowatogodzin można dokonać przez telefon lub internet. Wybór taryfy z licznikiem przedpłatowym pomaga co prawda zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, jednak jej użytkowanie wymaga ścisłej kontroli.
Odpowiedni rodzaj taryfy koniecznie należy ustalić jeszcze przed zamontowaniem licznika - urządzenia te są różnią się w zależności od konkretnej taryfy. Dodatkowo licznik przeznaczony do wykorzystania przy taryfie dzienno-nocnej jest droższy. Należy do niego doliczyć także zakup zegara sterującego, nadzorującego przełączanie taryf.
Oszczędzanie energii w domu
Sposoby na oszczędzanie energii są liczne i rozmaite. Samo oszczędzanie najlepiej rozpocząć od wyłączenia sprzętu elektronicznego z kontaktu w trakcie, kiedy się go nie używa. Ładowarki do telefonów mogą skraść naprawdę dużo prądu! Warto także wymienić żarówki i sprzęty domowe na energooszczędne, starać się używać światła dziennego kiedy tylko to możliwe, a do oświetlenia sztucznego wybierać raczej oświetlenie punktowe niż sufitowe. Dobrze również postawić na czajnik tradycyjny, a w przypadku elektrycznego - gotować tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Większa ilość wody wiąże się z większym zużyciem energii. Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii jest używanie pokrywek na garnki (woda wtedy szybciej się gotuje), rezygnacja z prania wstępnego (przy mało zabrudzonych ubraniach), pranie przy maksymalnym załadunku bębna oraz postawienie na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. W tym wypadku światło zaświeca się w momencie, gdy ktoś przechodzi i gaśnie chwilę później. Pozwala to oszczędzić całą masę prądu.
Komentarze (0)