14 lut 2019

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno. Co więcej, można je rozpocząć naprawdę… niskim kosztem :). Dowiedz się, jak skutecznie i racjonalnie oszczędzać pieniądze, a przy okazji nie zwariować!


Jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie wydawać? 


Istnieje wiele prostych trików, dzięki którym można zaoszczędzić sporo pieniędzy bez przesadnych wyrzeczeń. Niewątpliwie należy do nich ekonomiczna jazda samochodem, robienie zakupów z przygotowaną wcześniej listą, zainwestowanie w zmywarkę, zrezygnowanie z marnowania jedzenia, wyjeżdżanie na wakacje poza sezonem, naprawianie sprzętów, a nie kupowanie nowych, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów i kupowanie rzeczy używanych. Roczny samochód lub auto służące za model testowy jest praktycznie nowe, a tańsze nawet o 30% od modelu z salonu. Dobrym rozwiązaniem w oszczędzaniu pieniędzy jest również odpowiednie gospodarowanie ogrzewaniem, wspólne dojeżdżanie do pracy z innymi i zweryfikowanie kosztów bankowych - być może konto, z którego korzystasz, jest zdecydowanie zbyt kosztowne i warto je zmienić?


Jak oszczędzać pieniądze - budżet domowy 


By zadbać o domowy budżet, warto pamiętać o przygotowywaniu do pracy drugiego śniadania - można dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych tygodniowo! Sprzyja temu przede wszystkim rezygnacja z barów szybkiej obsługi.

Robisz remont? A może po prostu musisz wymienić okna? Dowiedz się, czy nie planują tego również twoi sąsiedzi lub przyjaciele. Spore zakupy to także spory rabat i mniejsze koszty transportu.

Nie zapominaj o prowadzeniu negocjacji. Przedłużenie umowy abonamentowej? Negocjuj cenę!

Na końcu warto zaznaczyć, że genialnym w swej prostocie pomysłem jest po prostu… skrupulatne planowanie budżetu domowego. Pomóc może w tym zbieranie wszystkich paragonów lub innych dowodów zakupu i dokonywanie zestawienia poniesionych wydatków w jeden wybrany dzień tygodnia. Wydatki najlepiej podzielić na określone kategorie, takie jak jedzenie, transport, rozrywka i kultura, choć oczywiście ich rodzaj jest kwestią indywidualną.

jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze - budżet domowy, Excel 


Powstało mnóstwo aplikacji pomocnych w planowaniu budżetu domowego, jednak klasyczne tabelki Excela wciąż są najpopularniejsze. Microsoft Excel to program, w którym z powodzeniem obliczymy wydatki poniesione na przestrzeni kilku miesięcy, co więcej - obliczymy je z odpowiednim zachowaniem kategorii. Dzięki temu zaczniemy zdawać sobie sprawę, na co przeznaczamy największe środki finansowe i z czego warto zrezygnować.


Jak oszczędzać pieniądze w banku


Na początek warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym, łączącym w sobie cechy lokaty i standardowego konta osobistego. Umieszczając pieniądze na takim koncie nie musisz martwić się utratą wypracowanych odsetek, nawet w przypadku wycofania oszczędności lub w razie częściowej ich wypłaty. W każdej chwili jesteś w stanie również wzbogacić rachunek o dodatkowe środki.

Jeśli dysponujesz kwotą oscylującą w okolicach 5 tysięcy złotych, jej część z powodzeniem możesz wpłacić na lokatę. Najlepiej, byś zachował 1 tysiąc złotych na koncie oszczędnościowym - może przydać się w przypadku nagłego, nieoczekiwanego wydatku. Kolejne 4 tysiące złotych właściwie rozlokuj na różnych rachunkach. Dla przykładu, jeden depozyt może zostać wybrany na dłuższy okres, drugi natomiast na krótszy. Część środków odłóż w depozycie założonym na rok, drugą zaś w takim trwającym kilka miesięcy.

Przed założeniem długoterminowej lokaty koniecznie zorientuj się, jak wygląda aktualna sytuacja gospodarcza. Im wyżej oprocentowana lokata (najlepiej taka charakteryzująca się oprocentowaniem stałym), tym lepiej - istnieją wtedy poważne przesłanki ku temu, by zamrozić na niej środki nawet na dłuższy okres czasu.

Zobacz również

Komentarze (0)