1 lut 2019

Oszczędzanie dla dziecka

Oszczędzanie dla dziecka to sprawa, o której należy myśleć ze sporym wyprzedzeniem. By zapewnić swej latorośli lepszy start, warto pokusić się o odłożenie jakiejś sumy pieniędzy.
 

Oszczędzanie dla dziecka na przyszłość


By rozpocząć oszczędzanie na przyszłość dla dziecka, warto na starcie odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jaką sumę chcemy uzbierać i na jaki cel? Myślimy o pieniądzach na studia, czy może na mieszkanie? Ile zajmie nam realizacja tego celu? Jak długo będziemy go realizować i ile powinniśmy odłożyć w każdym miesiącu?

Kiedy ustalimy już podstawowy plan, warto przystąpić do jego realizacji. Najłatwiejszą z metod na systematyczne oszczędzanie dla dziecka jest utworzenie oszczędnościowego konta bankowego i późniejsze wpłacanie na nie pieniędzy co miesiąc, najlepiej od razu po wypłacie. Można wykorzystać do tego zlecenie przelewów stałych. W ramach zakładania konta dla dziecka najlepiej zdecydować się na bank inny niż ten, z którego korzystamy na co dzień - wyeliminujemy wtedy pokusę sięgnięcia po odłożone pieniądze.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie są obligacje skarbowe, a więc papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów. W tym przypadku to państwo pożycza od nas konkretną sumę pieniędzy, obligując się do jej zwrotu z należnymi odsetkami. Obligacje można wykupić w banku, a ich cena wynosi 100 złotych. Obligacje różnią się możliwością zysku, w zależności od swych terminów ważności.

W przypadku możliwości zainwestowania większej sumy jednocześnie, dobrym rozwiązaniem okaże się lokata. Zdarza się jednak, że do lokat, które często obowiązują jedynie przez krótki okres czasu, nie można dokładać nowych, dodatkowych środków. Pieniądze ze chrztu czy komunii na lokatę? Czemu nie! Zdecydowanie gorzej wypada połączenie lokaty i długoterminowego oszczędzania.

Istnieje także opcja gromadzenia środków dla dzieci na rachunkach IKE lub IKZE rodziców. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwe jest wypłacenie uzbieranych środków po osiągnięciu 60 lub 65 roku życia. W przypadku gdy dzieci potrzebowałyby pieniędzy wcześniej, warto skorzystać z tarczy podatkowej i - uiszczając ewentualny podatek - wybrać środki wcześniej.

Zawsze można również pokusić się o fundusz inwestycyjny - grunt to wybrać właściwy.  Fundusze obligacji to stosunkowo małe ryzyko, lecz także mały zysk. Fundusze akcji wiążą się ze sporym ryzykiem i równie sporym zyskiem. Przed wyborem odpowiedniej opcji najlepiej zerknąć na ranking funduszy i nieco się o nich dowiedzieć.

Zobacz również

Komentarze (0)