8 paź 2019

Rewolucja na rynku pracy

Bezrobocie w Polsce ciągle maleje – nawet największych malkontentów przekonać mogą liczby (w sierpniu 2019 roku stopa bezrobocia oscylowała na poziomie około 5%). Obdziera to rynek pracy z mitów, według których znalezienie zatrudnienia w naszym kraju graniczy z cudem. Obecnie nasz krajowy rynek pracy jest chłonny bardziej niż kiedykolwiek – na zatrudnienie mogą liczyć zarówno wykwalifikowani pracownicy, jak i osoby młode, które dopiero zamierzają zdobywać swoje zawodowe doświadczenie. Coraz większą popularnością cieszą się też zawody, które pojawiły się zaledwie kilka lub kilkanaście lat temu. Część osób przestawiło się także na współpracę online – zdalnie pracować mogą między innymi copywriterzy, tłumacze, graficy i programiści. Istnieje też duża grupa osób zatrudnionych, którzy nieustannie upatrują szans na rozwój zawodowy i wyższe wynagrodzenie. Dzisiaj na takie osoby czekają niemal nieograniczone możliwości – problemu nie stanowi bowiem przebranżowienie się lub zdobycie nowych umiejętności czy kompetencji. Znalezienie atrakcyjnej pracy jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jak więc zacząć jej szukać?

Gdzie szukać ogłoszeń?

Swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do internetu – to właśnie sieć stała się niemal monopolistą w kwestii ogłoszeń i ofert. Większość procesów rekrutacyjnych odbywa się niemal całkowicie wirtualnie. Codziennie w sieci pojawiają się dziesiątki ogłoszeń z całego kraju – wystarczy więc wybrać takie, które najpełniej odpowiadają naszym kwalifikacjom, wykształceniu czy doświadczeniu zawodowemu. Jednym z ciekawszych serwisów z ogłoszenia jest https://praca.pinbook.pl. Na jego łamach codziennie pojawiają się najnowsze ogłoszenia z całej Polski. Zatrudnienie można znaleźć także poza granicami naszego kraju. Polski rynek pracy jest jednak także dość wymagający – do rekrutacji trzeba się należycie przygotować. Konkurencja jest spora – warto więc już na wstępie być krok przed swoimi potencjalnymi konkurentami. Jak skutecznie aplikować przez internet?

Jak przygotować się do szukania pracy?

Na samym początku warto odrzucić ogłoszenia, których wymagań zwyczajnie nie spełniamy. Pracodawcy raczej nie wezmą nas pod uwagę i wybiorą kandydata z bardziej pasującym profilem. Kolejnym krokiem jest redagowanie wiadomości – powinny być one czytelne i kulturalne. Jednowyrazowe odpowiedzi (na przykład „zainteresowany”) zazwyczaj odrzucane są w pierwszej kolejności. Kolejnym krokiem powinno być załączenie naszego CV. Należy zadbać, aby dokument był czytelny i przejrzysty. W przypadku internetowego aplikowania to właśnie on jest naszą wizytówką – na podstawie CV zostaniemy ocenieni i być może zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. Zarówno w dokumencie, jak i podczas osobistego spotkania warto uwypuklić swoje zalety i umiejętności. Dobre wrażenie zrobi też nienaganny i elegancki ubiór oraz kultura osobista.

Zobacz również

Komentarze (0)