Na początku może okazać się nieco trudne, jednak - wierzcie lub nie - systematyczne oszczędzanie przynosi naprawdę wymierne korzyści. Utrwalanie w sobie tego nawyku w przyszłości zaowocuje samymi pozytywami.
Systematyczne oszczędzanie: gdzie?
Czasy chowania pieniędzy do skarpety przeminęły - zdaje się - bezpowrotnie. Najpopularniejszymi miejscami na gromadzenie oszczędności są obecnie po prostu banki. Lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne… Wybór jest ogromny.
Systematyczne oszczędzanie w banku
Na początek warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym, łączącym w sobie cechy lokaty i standardowego konta osobistego. Umieszczając pieniądze na takim koncie nie musisz martwić się utratą wypracowanych odsetek, nawet w przypadku wycofania oszczędności lub w razie częściowej ich wypłaty. W każdej chwili jesteś w stanie również wzbogacić rachunek o dodatkowe środki.
Jeśli dysponujesz kwotą oscylującą w okolicach 5 tysięcy złotych, jej część z powodzeniem możesz wpłacić na lokatę. Najlepiej, byś zachował 1 tysiąc złotych na koncie oszczędnościowym - może przydać się w przypadku nagłego, nieoczekiwanego wydatku. Kolejne 4 tysiące złotych właściwie rozlokuj na różnych rachunkach. Dla przykładu, jeden depozyt może zostać wybrany na dłuższy okres, drugi natomiast na krótszy. Część środków odłóż w depozycie założonym na rok, drugą zaś w takim trwającym kilka miesięcy. Im wyżej oprocentowana lokata (najlepiej taka charakteryzująca się oprocentowaniem stałym), tym lepiej - istnieją wtedy poważne przesłanki ku temu, by zamrozić na niej środki nawet na dłuższy okres czasu.
Pamiętaj, że najskuteczniejsze oszczędzanie to oszczędzanie na początku miesiąca. Odkładanie nadwyżek, które zostają na koncie po upływie 30 dni, z reguły się nie sprawdza.
Oszczędzanie warto rozpocząć od ustawienia zlecenia stałego, będącego comiesięcznym, cyklicznym przelewem na konto oszczędnościowe. Dowolna kwota, dajmy - 100 złotych - powinna lądować na nim każdego dnia wypłaty. W ten sposób nie trzeba pamiętać o oszczędzaniu, ponieważ jest ono wykonywane automatycznie.
Systematyczne oszczędzanie dla dziecka
Systematyczne oszczędzanie dla dziecka, podobnie jak systematyczne oszczędzanie dla wnuka wiąże się głównie z utworzeniem oszczędnościowego konta bankowego i późniejszym wpłacaniem na nie pieniędzy co miesiąc, najlepiej od razu po wypłacie. Można wykorzystać do tego zlecenie przelewów stałych. W ramach zakładania konta dla dziecka najlepiej zdecydować się na bank inny niż ten, z którego korzystamy na co dzień - wyeliminujemy wtedy pokusę sięgnięcia po odłożone pieniądze.
Kolejnymi sposobami na oszczędzanie dla dzieci i wnuków są obligacje skarbowe, gromadzenie środków dla dzieci na rachunkach IKE lub IKZE rodziców czy dziadków oraz - ewentualnie - lokata.
Komentarze (0)