13 lut 2019

Jak oszczędzać wodę?


Jeden człowiek zużywa przeciętnie od 150 do 200 litrów wody dziennie, z czego jedynie 10-20 litrów do picia czy przygotowywania posiłków. Jak ograniczyć dzienne zużycie wody, biorąc pod uwagę dobro środowiska i fakt, że na przestrzeni kilku lat rachunki za wodę wzrosły w Polsce o przeszło 40%?


Jakie są sposoby na oszczędzanie wody? 


Jest ich całe mnóstwo! Okazuje się, że największą ilość wody marnujemy przez własne złe nawyki, związane z wykonywaniem codziennej toalety. Wystarczy nieco je nagiąć, a świat stanie się piękniejszy. I bardziej obfity w wodę. Co więcej, wodę oszczędzać możemy nie tylko w domu, ale i w każdym dużym przemyśle.


Sposoby na oszczędzanie wody w przemyśle 


Woda stosowana w procesach technologicznych, używana jest najczęściej w formie surowców, rozcieńczalników, środków do mycia lub czynników chłodzących. Zdecydowana większość zakładów produkcyjnych posiada układ chłodzenia sprężarek, których wymienionym czynnikiem chłodzącym jest oczywiście woda. By zapobiec korozji i odkładaniu się zawiesin czy osadów, właściwe jest uzdatnianie wody, co czyni się za pomocą preparatów kondycjonujących i stabilizujących. Im staranniej dobrane i opracowane do potrzeb danej instalacji będą preparaty, tym większa ich możliwa skuteczność. Dzięki odpowiednim środkom uniknąć można również pojawienia się bakterii i grzybów. Skutkuje to rzadszą wymianą wody i naprawdę sporą oszczędnością, a jednocześnie zabezpiecza systemy wodne przed korozją.

Dobrym sposobem na narastający, wodny deficyt w okręgach przemysłowych, jest technologiczne odzyskiwanie wody ze ścieków i jej powtórne wykorzystanie do celów przemysłowych, konsumpcyjnych i gospodarczych. Dzięki wyeliminowaniu powstałych osadów i wychwyceniu ze ścieków metali ciężkich, a także poprzez zneutralizowanie wszystkich szkodliwych substancji, możliwe jest uzyskanie kompletnej odnowy wody. Im więcej wody odnowionej, tym mniejszy pobór wody świeżej.

Przedsiębiorstwa, świadome wielkich plusów, jakie niesie ze sobą możliwie minimalne korzystanie z zasobów wód, coraz częściej stosują liczne, chemiczne technologie uzdatniania i kondycjonowania wody, przekładające się zarówno na finansowe, jak i środowiskowe korzyści.

oszczędzanie wody w domu


Sposoby na oszczędzanie wody w domu 


Praktyki polegające na pozostawianiu odkręconego kranu podczas mycia zębów mogą spowodować utratę nawet 9 litrów wody na minutę. Kapiący przez cały dzień kran przyczynia się do ubytku aż 13 litrów. Standardem stają się ekologiczne wyposażenia kuchni i łazienki, jak również odpowiednia dbałość o instalacje sanitarne. Nawet małe przecieki i usterki mogą spowodować duże straty wody.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym z powodzeniem można oszczędzać wodę w domu. Należy do nich zakręcanie wody w czasie golenia i mycia zębów, branie szybkiego prysznica zamiast kąpieli, uruchamianie pralki i zmywarki w momencie, gdy są pełne, czy unikanie zmywania naczyń pod bieżącą wodą. W ramach oszczędzania warto zaniechać również maksymalnego odkręcania wody w trakcie mycia rąk oraz wylewania jej, jeśli może zostać wykorzystana powtórnie. Koniecznie należy postawić także na jednochwytowe baterie, spłuczkę z opcją mniejszego spłukiwania, krany oszczędzające wodę, energetyczną klasę A przy urządzeniach AGD i klasę Z przy nowej armaturze. Te proste sposoby na oszczędzanie wody nie tylko przyczynią się do dbałości o środowisko, lecz również pozytywnie wpłyną na wysokość comiesięcznych rachunków.

Zobacz również

Komentarze (0)