15 lut 2019

Oszczędności gospodarstw domowych

Oszczędnościami nazywamy zasoby pieniężne, których nie przeznaczyliśmy w danym momencie na zakup dóbr czy usług, a więc zostały zaoszczędzone. Jak klarują się oszczędności Polaków? Jak zadbać o oszczędność gospodarstwa domowego?

Oszczędności Polaków 


Według badań BGŻ Optima, minimalny poziom oszczędności, którzy Polacy uważają za konieczny do zachowania spokoju i poczucia bezpieczeństwa, wynosi średnio 69 tysięcy złotych.  Oczywiście dla każdego kwota ta jest indywidualna. Zgodnie z wywiadami, osoby zarabiające mniej potrzebują mniejszego zabezpieczenia finansowego, a - analogicznie - osoby zarabiające więcej: większego. Jedynie co trzeci Polak ma odłożoną na koncie sumę, którą uważa za swoje zabezpieczenie. Co ciekawe, 70% Polaków odłożyło równowartość minimum 3 swoich wypłat, jednak większość naszego narodu uważa te kwoty za dalece niewystarczające.


Oszczędności gospodarstw domowych GUS 


W stosunku do roku poprzedniego, rok 2018 przyniósł poprawę sytuacji materialnej polskich gospodarstw domowych. Gospodarstwa te kolejny raz osiągały wyższe dochody, ponosząc jednocześnie obszerniejsze wydatki. Co ciekawe, nadwyżka dochodów nad wydatkami wzrosła, zwiększając jednocześnie możliwości oszczędzania.


Oszczędności gospodarstw domowych
 

Pierwszym krokiem do oszczędzania w domu jest niewyrzucanie jedzenia i racjonalne zakupy. Wcale nie chodzi o to, by kupować najtańsze i najniższej jakości produkty, a o to, by kupować z głową! Dobrze zastosować się przy tym do kilku podstawowych zasad, takich jak przygotowanie listy zakupów, sprawdzanie, czy cena towaru dotyczy kilograma, czy określonej ilości sztuk oraz robienie większych zakupów raz na jakiś czas. Marnowania jedzenia można uniknąć dzięki zaplanowaniu jadłospisu na nadchodzący tydzień i spożywaniu pokarmu, zanim się zepsuje.

Okazuje się, że lodówka zużywa 3 razy więcej prądu w momencie, gdy wkładane są do niej ciepłe potrawy, a nawet cienka warstwa lodu podnosi wykorzystanie energii o 50%. Morał? Wkładać zimne. I regularnie rozmrażać.

Dobrze pamiętać też o żarówkach energooszczędnych, raczej prysznicach niż kąpielach, praniu w momencie uzbierania się pełnego bębna, własnej hodowli ziół czy przypraw, korzystaniu ze zmywarki i… wyzbyciu się nałogów.


Oszczędności dla dziecka


Oszczędzanie dla dziecka wiąże się głównie z utworzeniem oszczędnościowego konta bankowego i późniejszym wpłacaniem na nie pieniędzy co miesiąc, najlepiej od razu po wypłacie. Można wykorzystać do tego zlecenie przelewów stałych. W ramach zakładania konta dla dziecka najlepiej zdecydować się na bank inny niż ten, z którego korzystamy na co dzień - wyeliminujemy wtedy pokusę sięgnięcia po odłożone pieniądze.

Kolejnymi sposobami na oszczędzanie dla dzieci są obligacje skarbowe, gromadzenie środków dla dzieci na rachunkach IKE lub IKZE rodziców oraz - ewentualnie - lokata.

Zobacz również

Komentarze (0)