7 lut 2019

Złote sztabki - jak inwestować w złoto?

Od zarania dziejów złoto jest pewną lokatą kapitałów. Już w średniowieczu ludzie trudzili się wydobyciem złota. W dzisiejszych czasach jest to znacznie trudniejsze. Mimo wszystko Polska plasuje się na słabej pozycji, ponieważ złoto jest surowcem wydobywanym przy okazji wydobycia innych. Nasz wynik 2,7 ton w porównaniu do 455 ton wydobytych w Chinach to zaledwie promil. Jak więc wygląda inwestycja w ten kruszec i czy złoto może się kiedyś skończyć?

Inwestycja w złote sztabki

Złoto największą wartość osiąga w czasach bessy i kryzysu, jednocześnie stanowi dobrą inwestycję w czasach prosperity. Kupione i sprzedane w odpowiednim momencie może wygenerować spory zysk. Rynek zbytu jest szeroki, więc i nabywców znajdzie się sporo. Inwestycja w złoto niekoniecznie musi przynieść zysk od razu, może też posłużyć jako zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych okoliczności. Oczywistym jest, że inwestycja w złoto nie posiada samych plusów. Ma też pewne wady, a więc są to kwestie, które powinien znać każdy przyszły nabywca. Jakie tajemnice kryją więc złote sztabki?

Wady inwestowania w złoto

Główną wadą inwestycji w złoto jest fakt, iż nie jest to natychmiastowy zarobek. Często trzeba poświęcić czas, żeby nasze sztabki złota przyniosły pewne profity. Minusem inwestycji jest również wybór formy. Na rynku dostępnych jest kilka metod, jedną z nich jest kontakt na złoto, którego fizycznie się nie posiada, a jego właścicielem jest się tylko poprzez zapis bankowy. Może to stanowić swego rodzaju utrudnienie w momencie, kiedy wszyscy inwestorzy zechcą pobrać należące do nich złoto - nie jest bowiem pewne, że kruszcu wystarczy dla każdego właściciela. Prawda jest taka, że na rynku jest go mniej niż jest ono warte. Najlepszą opcją więc jest inwestycja w złoto w formie fizycznej - sztabki złota czy monety. Niestety za tym też idą pewne wady, ponieważ posiadając taką wartość w domu jest ryzyko kradzieży czy też najzwyklejszego zagubienia się mniejszych monet. Warto więc skorzystać z depozytów oferowanych przez banki czy też bezpośrednich sprzedawców.

sztabki

Zalety inwestowania w złoto

Najważniejszą zaletą inwestycji w złoto jest jego niezmienna wartość, nie wpływa na nią inflacja, więc chroni to nasze oszczędności przed spadkiem wartości. Z powodu obaw o kondycję banków oraz coraz mniejsze zaufanie względem takich instytucji posiadacze złota są spokojniejsi, nie obawiając się o swoje oszczędności. Inwestycja w złoto nie jest też niczym skomplikowanym. Nie wymaga od nas wiedzy na temat rynkowych wartości i ich spadów. Jedyne, co trzeba przeanalizować przed kupnem, to wykres czasowy pokazujący wartość sztabek złota.

Czy złote sztabki warte są inwestycji?

Nie ma idealnego sposobu na inwestycję, która generuje tylko i wyłącznie czysty zysk bez podjęcia żadnego ryzyka. Jednak inwestycja w złoto wydaje się najmniej kłopotliwa, a co za tym idzie przynosi najmniejsze ryzyko. Nie należy więc obawiać się dużych strat. Warto zacząć przygodę inwestycyjną właśnie od złota, pozwoli to nam poznać zachowania rynkowe, nie tracąc tym samym całego majątku.

Zobacz również

Komentarze (0)