Zmniejszenie kosztów i wydatków (przy jednoczesnym efektywnym lokowaniu nadwyżek finansowych) to właśnie oszczędzanie. Przedstawiamy 5 sposobów, jak robić to efektywnie!
1. Ustaw zlecenie stałe
Oszczędzanie warto rozpocząć od ustawienia zlecenia stałego, będącego comiesięcznym, cyklicznym przelewem na konto oszczędnościowe. Dowolna kwota, dajmy - 100 złotych - powinna lądować na nim każdego dnia wypłaty. W ten sposób nie trzeba pamiętać o oszczędzaniu, ponieważ jest ono wykonywane automatycznie. Jeśli jesteś w stanie płacić rachunki co miesiąc, jesteś również w stanie odkładać pieniądze. Traktuj odkładanie konkretnej kwoty jak obowiązek, a po roku uzbiera się konkretna sumka.
2. Pamiętaj o liście zakupów
Dzięki niej zawsze wyjdziesz ze sklepu z tym, po co przyszedłeś. Przestanie grozić ci nieplanowana nadwyżka pokarmów, które po chwili będą nadawały się już tylko do wyrzucenia, a twoje zakupy staną się bardziej racjonalne.
3. Zakręcaj kran podczas codziennej toalety
Największą ilość wody marnujemy przez własne złe nawyki, związane z wykonywaniem codziennej toalety. Co ciekawe, praktyki polegające na pozostawianiu odkręconego kranu podczas mycia zębów mogą spowodować utratę nawet 9 litrów wody na minutę. Kapiący przez cały dzień kran przyczynia się do ubytku aż 13 litrów. Zakręcaj kran podczas mycia zębów i golenia się, kontroluj również wodę pod prysznicem, przykręcając kurek w trakcie namydlania.
4. Nie marnuj
Jeśli coś ci się zepsuje - naprawiaj, nie wyrzucaj. Sprzedawaj ubrania i sprzęty, których już nie potrzebujesz. Dotyczy to również jedzenia - jego ewentualne nadwyżki zamrażaj. Pokuś się o kupowanie rzeczy używanych. Mowa tu nie tylko o grach czy książkach: roczny samochód lub auto służące za model testowy jest praktycznie nowe, a tańsze nawet o 30% od modelu z salonu.
5. Kontroluj zużycie prądu
Postaw na żarówki energooszczędne, odłączaj z kontaktu sprzęt elektroniczny w trakcie, gdy jest nieużywany, korzystaj przede wszystkim ze światła dziennego, zdecyduj się na czajnik tradycyjny, pomyśl o oświetleniu zewnętrznym wyposażonym w czujnik. Zadbaj o środowisko i o swoją kieszeń!
Komentarze (0)