Zastanawiasz się, jak oszczędzać? Chciałbyś to zrobić, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Okazuje się, że oszczędzać można praktycznie na wszystkim. I to bezboleśnie!
Jak oszczędzać pieniądze?
Sposobów jest wiele: ekonomiczna jazda samochodem, robienie zakupów z przygotowaną wcześniej listą, zainwestowanie w zmywarkę, zrezygnowanie z marnowania jedzenia, wyjeżdżanie na wakacje poza sezonem, naprawianie sprzętów, a nie kupowanie nowych, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów i kupowanie rzeczy używanych… Roczny samochód lub auto służące za model testowy jest praktycznie nowe, a tańsze nawet o 30% od modelu z salonu. Dobrym rozwiązaniem w oszczędzaniu pieniędzy jest również odpowiednie gospodarowanie ogrzewaniem, wspólne dojeżdżanie do pracy z innymi i zweryfikowanie kosztów bankowych - być może konto, z którego korzystasz, jest zdecydowanie zbyt kosztowne i warto je zmienić?
Jak oszczędzać wodę?
Zakręcaj wodę w czasie golenia i mycia zębów, bierz szybki prysznic zamiast kąpieli, uruchamiaj pralkę i zmywarkę w momencie, gdy są pełne, unikaj zmywania naczyń pod bieżącą wodą. W ramach oszczędzania zaniechaj maksymalnego odkręcania wody w trakcie mycia rąk oraz wylewania jej, jeśli może zostać wykorzystana powtórnie. Koniecznie postaw na jednochwytowe baterie, spłuczkę z opcją mniejszego spłukiwania, krany oszczędzające wodę, energetyczną klasę A przy urządzeniach AGD i klasę Z przy nowej armaturze.
Jak oszczędzać prąd?
Oszczędzanie energii rozpocznij od wyłączenia sprzętu elektronicznego z kontaktu w trakcie, kiedy go nie używasz. Ładowarki do telefonów mogą skraść naprawdę dużo prądu! Warto także wymienić żarówki i sprzęty domowe na energooszczędne, starać się używać światła dziennego kiedy tylko to możliwe, a do oświetlenia sztucznego wybierać raczej oświetlenie punktowe niż sufitowe. Postaw na czajnik tradycyjny, a w przypadku elektrycznego - gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Większa ilość wody wiąże się z większym zużyciem energii. Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii jest używanie pokrywek na garnki (woda wtedy szybciej się gotuje), rezygnacja z prania wstępnego (przy mało zabrudzonych ubraniach), pranie przy maksymalnym załadunku bębna oraz postawienie na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. W tym wypadku światło zaświeca się w momencie, gdy ktoś przechodzi i gaśnie chwilę później. Pozwala to oszczędzić całą masę prądu.
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Bardzo łatwo! Na zakupy zawsze zabieraj przygotowaną wcześniej listę. Jedz w domu, nie na mieście. Zabieraj do pracy drugie śniadanie. Nie rób zakupów na wyrost - kupuj zawsze tyle, ile potrzebujesz, to pomoże uniknąć ci marnotrawienia jedzenia. Planuj posiłki. Hoduj zioła i przyprawy. Zrezygnuj z gazowanych, słodkich napojów - zastąp je wodą. Zwracaj uwagę na datę możliwości do spożycia i stawiaj na towary z długim czasem przydatności. W przypadku owoców i warzyw wybieraj te sezonowe - są najzdrowsze i najtańsze.
Komentarze (0)