4 lut 2019

Dowiedz się jak oszczędzać domowy budżet, wodę oraz prąd.

Zastanawiasz się, jak oszczędzać? Chciałbyś to zrobić, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Okazuje się, że oszczędzać można praktycznie na wszystkim. I to bezboleśnie!


Jak oszczędzać pieniądze? 


Sposobów jest wiele: ekonomiczna jazda samochodem, robienie zakupów z przygotowaną wcześniej listą, zainwestowanie w zmywarkę, zrezygnowanie z marnowania jedzenia, wyjeżdżanie na wakacje poza sezonem, naprawianie sprzętów, a nie kupowanie nowych, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów i kupowanie rzeczy używanych… Roczny samochód lub auto służące za model testowy jest praktycznie nowe, a tańsze nawet o 30% od modelu z salonu. Dobrym rozwiązaniem w oszczędzaniu pieniędzy jest również odpowiednie gospodarowanie ogrzewaniem, wspólne dojeżdżanie do pracy z innymi i zweryfikowanie kosztów bankowych - być może konto, z którego korzystasz, jest zdecydowanie zbyt kosztowne i warto je zmienić?


Jak oszczędzać wodę? 


Zakręcaj wodę w czasie golenia i mycia zębów, bierz szybki prysznic zamiast kąpieli, uruchamiaj pralkę i zmywarkę w momencie, gdy są pełne, unikaj zmywania naczyń pod bieżącą wodą. W ramach oszczędzania zaniechaj maksymalnego odkręcania wody w trakcie mycia rąk oraz wylewania jej, jeśli może zostać wykorzystana powtórnie. Koniecznie postaw na jednochwytowe baterie, spłuczkę z opcją mniejszego spłukiwania, krany oszczędzające wodę, energetyczną klasę A przy urządzeniach AGD i klasę Z przy nowej armaturze.

jak oszczędzać prąd?


Jak oszczędzać prąd?


Oszczędzanie energii rozpocznij od wyłączenia sprzętu elektronicznego z kontaktu w trakcie, kiedy go nie używasz. Ładowarki do telefonów mogą skraść naprawdę dużo prądu! Warto także wymienić żarówki i sprzęty domowe na energooszczędne, starać się używać światła dziennego kiedy tylko to możliwe, a do oświetlenia sztucznego wybierać raczej oświetlenie punktowe niż sufitowe. Postaw na czajnik tradycyjny, a w przypadku elektrycznego - gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Większa ilość wody wiąże się z większym zużyciem energii. Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii jest używanie pokrywek na garnki (woda wtedy szybciej się gotuje), rezygnacja z prania wstępnego (przy mało zabrudzonych ubraniach), pranie przy maksymalnym załadunku bębna oraz postawienie na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. W tym wypadku światło zaświeca się w momencie, gdy ktoś przechodzi i gaśnie chwilę później. Pozwala to oszczędzić całą masę prądu.


Jak oszczędzać na jedzeniu? 


Bardzo łatwo! Na zakupy zawsze zabieraj przygotowaną wcześniej listę. Jedz w domu, nie na mieście. Zabieraj do pracy drugie śniadanie. Nie rób zakupów na wyrost - kupuj zawsze tyle, ile potrzebujesz, to pomoże uniknąć ci marnotrawienia jedzenia. Planuj posiłki. Hoduj zioła i przyprawy. Zrezygnuj z gazowanych, słodkich napojów - zastąp je wodą. Zwracaj uwagę na datę możliwości do spożycia i stawiaj na towary z długim czasem przydatności. W przypadku owoców i warzyw wybieraj te sezonowe - są najzdrowsze i najtańsze.

Zobacz również

Komentarze (0)