Według słownika języka polskiego, oszczędzać to wydawać mało pieniędzy (żeby móc część odłożyć na jakiś cel) lub nie wykorzystywać czegoś od razu, zachowując część na później. Oszczędzanie to także niewydawanie tam, gdzie nie trzeba i nieprzepłacanie oraz staranie się, by zużyć czegoś jak najmniej.
Sposoby na oszczędzanie wody
Sposobów na oszczędzanie wody jest całe mnóstwo! Okazuje się, że największą ilość wody marnujemy przez własne złe nawyki, związane z wykonywaniem codziennej toalety. Wystarczy nieco je nagiąć, a świat stanie się piękniejszy. I bardziej obfity w wodę. Co więcej, wodę oszczędzać możemy nie tylko w domu, ale i w każdym dużym przemyśle.
Wodę z powodzeniem można oszczędzać przede wszystkim w domu. Sposobów jest mnóstwo. Należy do nich zakręcanie wody w czasie golenia i mycia zębów, branie szybkiego prysznica zamiast kąpieli, uruchamianie pralki i zmywarki w momencie, gdy są pełne, czy unikanie zmywania naczyń pod bieżącą wodą. W ramach oszczędzania warto zaniechać również maksymalnego odkręcania wody w trakcie mycia rąk oraz wylewania jej, jeśli może zostać wykorzystana powtórnie. Koniecznie należy postawić także na jednochwytowe baterie, spłuczkę z opcją mniejszego spłukiwania, krany oszczędzające wodę, energetyczną klasę A przy urządzeniach AGD i klasę Z przy nowej armaturze. Te proste sposoby na oszczędzanie wody nie tylko przyczynią się do dbałości o środowisko, lecz również pozytywnie wpłyną na wysokość comiesięcznych rachunków.
Dobrym sposobem na narastający, wodny deficyt w okręgach przemysłowych, jest technologiczne odzyskiwanie wody ze ścieków i jej powtórne wykorzystanie do celów przemysłowych, konsumpcyjnych i gospodarczych. Dzięki wyeliminowaniu powstałych osadów i wychwyceniu ze ścieków metali ciężkich, a także poprzez zneutralizowanie wszystkich szkodliwych substancji, możliwe jest uzyskanie kompletnej odnowy wody. Im więcej wody odnowionej, tym mniejszy pobór wody świeżej.
Sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Istnieje wiele prostych trików, dzięki którym można zaoszczędzić sporo pieniędzy bez przesadnych wyrzeczeń. Niewątpliwie należy do nich ekonomiczna jazda samochodem, robienie zakupów z przygotowaną wcześniej listą, zainwestowanie w zmywarkę, zrezygnowanie z marnowania jedzenia, wyjeżdżanie na wakacje poza sezonem, naprawianie sprzętów, a nie kupowanie nowych, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów i kupowanie rzeczy używanych. Roczny samochód lub auto służące za model testowy jest praktycznie nowe, a tańsze nawet o 30% od modelu z salonu. Dobrym rozwiązaniem w oszczędzaniu pieniędzy jest również odpowiednie gospodarowanie ogrzewaniem, wspólne dojeżdżanie do pracy z innymi i zweryfikowanie kosztów bankowych - być może konto, z którego korzystasz, jest zdecydowanie zbyt kosztowne i warto je zmienić?
Sposoby na oszczędzanie prądu
Oszczędzanie prądu najlepiej rozpocząć od wyłączenia sprzętu elektronicznego z kontaktu w trakcie, kiedy się go nie używa. Ładowarki do telefonów mogą skraść naprawdę dużo prądu! Warto także wymienić żarówki i sprzęty domowe na energooszczędne, starać się używać światła dziennego kiedy tylko to możliwe, a do oświetlenia sztucznego wybierać raczej oświetlenie punktowe niż sufitowe. Dobrze również postawić na czajnik tradycyjny, a w przypadku elektrycznego - gotować tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Większa ilość wody wiąże się z większym zużyciem energii. Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii jest używanie pokrywek na garnki (woda wtedy szybciej się gotuje), rezygnacja z prania wstępnego (przy mało zabrudzonych ubraniach), pranie przy maksymalnym załadunku bębna oraz postawienie na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. W tym wypadku światło zaświeca się w momencie, gdy ktoś przechodzi i gaśnie chwilę później.
Wasze sposoby na oszczędzanie
A jakie są wasze sposoby na oszczędzanie? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi inspirującymi pomysłami!
Komentarze (0)