Trigeneracja to mało znany termin dla osób niezwiązanych z technologią. A szkoda, ponieważ stosunkowo niedawno wynaleziona, daje korzyści energetyczne, które jeszcze kilka lat temu generowane były przez trzy różne urządzenia. W jaki więc sposób działa, jakie ma zastosowanie i jak bardzo jest rozwinięta w Polsce?
Trigeneracja, inaczej zwana trójgeneracją, jest rodzajem kogeneracji dodatkowo wyposażonym w agregaty, które pozwalają na zamianę części ciepła na moc chłodniczą. Umożliwia zamianę energii pierwotnej (np. z gazu ziemnego) na trzy energie wtórne stosowane razem: cieplną, mechaniczną oraz elektryczną.
Trigeneracja - zasady działania
Schemat działania trigeneracji nie jest zbyt skomplikowany. Po pierwsze, instalacja wykorzystuje silnik zasilany gazem ziemnym, który napędza generator prądu. Urządzenie składa się z dwóch podstawowych elementów, które są sercem całego układu: modułu kogeneracyjnego oraz absorpcyjnego agregatu wody lodowej (nazywanego też chillerem absorpcyjnym).
To właśnie moduł kogeneracyjny wytwarza energię elektryczną, która następnie zużywana jest na potrzeby własne obiektu lub w przypadku nadwyżek produkcji jest odsprzedawana do sieci. Woda wyprodukowana z kogeneratora zasila z kolei drugie urządzenie, czyli absorpcyjny agregat wody lodowej oraz wykorzystywana jest na potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz centralnego ogrzewania (c.o.).
Agregat absorpcyjny zaś produkuje tzw. wodę lodową w procesie absorpcji, której temperatura wynosi od 6 do 14 °C. Wykorzystywana jest ona do systemu klimatyzacyjnego, który utrzymuje np. pomieszczenia biurowe w odpowiedniej temperaturze oraz do chłodzenia procesów technologicznych.
Warto również wspomnieć, że trójgeneracja posiada możliwość pobierania energii elektrycznej czy cieplnej ze źródeł konwencjonalnych.
Jakie jest zastosowanie trigeneracji?
Zastosowań tej nowoczesnej technologii jest wiele, jednak powszechnie przyjmuje się, że układy trigeneracyjne nie powinny być projektowane przy obiektach, w których nie jest możliwy stały odbiór ciepła lub chłodu. Przykładem takich miejsc są głębokie kopalnie. Dzięki możliwości wytwarzania zarówno energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu, instalacja natomiast znajdzie swoje zastosowanie np. w szpitalach.
Coraz częściej mówi się o instalacji trigeneracji w nowoczesnych biurowcach oraz nowopowstających osiedlach mieszkaniowych, dzięki całorocznej produkcji ciepłej wody, dostarczaniu ciepła zimą oraz czynnika chłodzącego latem. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie od tradycyjnych sposobów dostarczania energii.
Ponadto ta technologia doskonale sprawdza się jako źródło energii w przemyśle oraz w produkcji pary technologicznej.
Trigeneracja w Polsce
Instalacje te już od kilku lat stosowane są w krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Japonii czy Chinach oraz w krajach Europy Południowej, które cechuje ciepły klimat.
Polska natomiast, od dosyć niedawna dołączyła do grona tych państw. Posiadamy układy trigeneracyjne w kilku ośrodkach, jednak staje się ona coraz bardziej popularna.
Pierwsza taka instalacja w Polsce powstała we Wrocławskim Parku Technologicznym. W 2008 roku w Centrum Elektroniki Stosowanej zainstalowano pierwszy układ trigeneracyjny w Polsce, pracujący na potrzeby budynku biurowego. Ta technologia pojawiła się także w nowoczesnych biurowcach w Warszawie oraz w GPP Business Parku na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.
Trigeneracja, choć nadal mało znana, znajduje coraz większą liczbę zwolenników. Instalacja, która potrafi wytworzyć zarówno energię elektryczną, cieplną, jak i chłód, jest znacznie oszczędniejsza od tradycyjnych rozwiązań, wytwarza mniej zanieczyszczeń oraz uniezależnia od zewnętrznych źródeł energii.
Więcej o trigeneracji: https://energycool.pl/produkty/trigeneracja/
Komentarze (0)